En Etkili ve Güvenli Gebelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Gebelikten Korunma Yöntemleri

Doğal, En Etkili ve güvenli korunma yöntemleri ile istenmeyen gebelikten korunma ile ilgili bu makalemizde sizler için başlıklar halinde yer verdik. Ayrıca, Gebelikten Korunma Yöntemleri hakkında merak edilen tüm soru ve cevaplar. Gizligelsin sitemizin bu makalesinde yer alan yorum bölümünde, merak ettiğiniz Korunma yöntemleri ile ilgili soruları sorabilirsiniz.

İstenmeyen Gebelikten Korunma Yolları Nelerdir?

Nasıl ki insana özgü her şey normal karşılanıyorsa her yetişkin bireyin de seks yapması kadar doğal bir şey olamaz. Ancak burada kaçırılmaması gereken en önemli noktabilinçli yetişkinler olarak çocuk sahibi olmak istenilmeyen dönemlerde hem erkek hem de kadınların uygulayabileceği doğum kontrol yöntemlerinden haberdar olmak. Günümüzde çeşitli korunma yöntemleri ile istenmeye gebeliğin önüne geçmek artık mümkün. Gebelikten korunmak için size ve eşinize en uygun korunma yöntemlerinden birini seçebilirsiniz. Bu içeriğimizde en güvenli hamilelikten ve tabii ki cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yöntemlerini sizler için mercek altına alıyoruz.

En Güvenli Hamilelikten Korunma Yöntemleri;

En Güvenli Hamilelikten Korunma Yöntemleri;

1. Takvim Yöntemi

Tarih boyunca uygulanmış, hala da uygulanmaya devam eden en eski doğum kontrol yöntemlerinden biri olan takvimle gebelikten korunmada yumurtlama zamanları ve adet döngüleri sıkı takibe alınıyor. Kadınların yumurtlama dönemlerini hesaplayan bir takvim aracılığıyla doğum kontrolü sağlanabiliyor. Yumurtlama döneminde kadınların vücut ısıları ve vajinal akıntıları doğru tarihler için baz alınarak kullanılıyor. Regl döngüleri düzenli olan kadınlarda önceki regl tarihini not edilerek, sonrakilerde yaklaşık yumurtlama zamanının tahmini sağlanabiliyor. Takvim yönteminin etkinliğinin %75 civarı güvenilirlik oranı mevcuttur.

Takvim - Spiral

2. Spermisid

Vajenin ya da diğer bir bilinen adıyla vajinanın içine yerleştirilen fitil ile gebelikten korunmak mümkündür. Sadece fitil değil, aynı zamanda köpük veya tablet formunda da olan bu ürünün vajina içerisine yerleştirilmesiyle sperm hücrelerinin rahime ulaşmadan ölmesi sağlanır. Gebelikten koruma oranının %74 civarında olduğu spermisid yönteminden verimli sonuç alınabilmesi için cinsel ilişkiden 1 saat önce uygulanması gerekir. Sperm öldürücü özelliğe sahip olan spermisitlerin fitil, krem, köpük jel gibi seçenekleri bulunur, bunlardan kendinize uygun olanı tercih ederek kullanabilirsiniz. Doğru kullanımlarda %91 koruma sağlar. Diğer koruma yöntemlerine göre başarı oranı düşüktür, bu yüzden diğer yöntemlerle kullanılması koruyucu özelliğini arttırır.

3. Spiral (Rahim İçi Araç)

T şeklindeki küçük bir araca verilen ad olan spiral ile spermlerin rahim içine ulaşması engellenir ve böylelikle yumurtaların döllenmesi engellenmiş olur. Uzman doktor tarafından rahimin içerisine yerleştirilen spiral, genellikle 2-3 santimetre boyutunda olur. İki tip spiral vardır. Bakır içeren spirallerde koruyuculuk süresi 10 yıldır, gebelik oranı ilk yıl için yüzde 1’den daha azdır. Hormonlu salgılayan spiral ise 5 yıl süre ile etkili olurlar. Bu hormon rahime salınarak, mukusu kalınlaştırır ve spermin içeri girişini engeller. En önemli yan etki lekelenme tarzı kanamadır. Ancak kadına zarar vermez ve tedavi gerektirmez. Hormon salgılaya spiraller adet kramplarını azaltabilmektedir. Klasik, “T” şeklindeki spirallerin aksine, çok küçük çubuklar şeklinde olan yeni nesil spiraller her rahime uyum sağlıyor. Rahim tavanına özel bir düğümle yerleştirilen yeni nesil spiraller, klasik spirallerde kramp ve ağrı gibi yan etkiler yaşayan kadınlarda kullanılabiliyor.

4. İmplanon (Deri Altı İmplant)

Bir diğer gebelikten korunma yöntemi olan implanon ya da deri altı implant yöntemi ile progesteron hormonunun salınımı etkilenir ve gebe kalma önlenir. Yaklaşık 4 cm uzunluğundaki implantların 3 yıla kadar etki süresi var ve sadece uzman tarafından deri altına yerleştirilir veya çıkarılır. Protesteron hormonu sayesinde rahim ağzında bulunan mukuslu sıvıyı koyulaştırarak spermlerin geçişini önler ve rahim içine bebeğin tutunmasını sağlayan örtüde de incelmeye sebep olur. 

5. Mesigyna – Depo Provera (Koruyucu İğneler)

Nasıl ki doğum kontrol hapı ile yapay hormon takviyesi yapılarak gebe kalmak önleniyorsa mesigyna – depo provera olarak da bilinen koruyucu iğneler sayesinde %99 oranda verimli sonuç alınabilir. İçerisinde bulunan östrojen ve progesteron hormonları sayesinde yumurtlamayı engellerken, rahim içindeki sıvıyı koyulaştırarak spermlerin geçişini engeller. Doğum kontrol iğnesi kullanımında gebelik olasılığı %1’in altındadır. Doğum kontrol iğneleri aylık ve 3 aylık olarak ikiye ayrılır. Aylık iğneler progesteron içerirken, 3 aylık iğneler hem progesteron hem de östrojen içerir. Bu iğneler adet döneminin ilk 5 günü içerisinde bir uzman eşliğinde kas içerisine enjekte edilerek yapılır. 

6. Doğum Kontrol Kapı

Birçok kadının hamile kalmaktan korunma adına başvurduğu yöntemlerden bir olan doğum kontrol haplarının doktor kontrolünde alınmasında fayda var. Doğum kontrol hapları, regl döngüsünden ilk gününden sonraki 21 gün boyunca her gün düzenli olarak 1 tane alınacak şekilde kullanılmalıdır. Hapların düzenli kullanımıyla hamilelikten korunma %99’a kadar etkili olur. Eşler, bebek sahibi olmak istediklerinde hap kullanımını bırakabilir. Hap kullanımını kestikten sonra yumurtlamayı engelleyen faktörler ortadan kalkar ve gebe kalmayı engelleyecek bir sorun olmaz. Hapların gebeliği önlemekle birlikte; adet düzenleme ve yumurtalık kistlerinin tedavisinde etkin olabileceği gözlemlenmiştir. 

7. Tüp Ligasyonu (Tüplerin Bağlanması)

Geri dönüşü en zor gebelikten korunma yöntemlerinden olan tüp ligasyonu işlemiyle kadınların sadece doğurganlıkları engellenir. Bunun dışında adet düzeni veya cinsel işlevler etkilenmez. Bu yöntem genellikle birden fazla çocuk sahibi ve 35 yaş üstü kadınlar tavsiye edilir. Koruma oranı %99 olarak bildirilmiştir. Halk arasında bilinen hurafelere karşın, erken menopoz veya cinsel isteksizlik yaratmaz.

8. Vasektomi

Erkeklerin sperm kanallarının kapatılarak kısırlaştırılmaları anlamına gelen bir doğum kontrol yöntemi olan vasektomi sadece cerrahi işlemle gerçekleştirilebilir. Vasektomi ile erkeğin cinsel ilişkiye girdiği kadının hamile kalma ihtimali tamamıyla ortadan kalkar. Vazektomi yapıldıktan sonra erkekten gelen sıvının rengi ve yoğunluğunda herhangi bir değişiklik olmaz, fakat sıvının içerisinde sperm hücresi bulunmaz. Yine kadınlarda da olduğu gibi ileri yaşlarda tercih edilebilir bir yöntemdir. Lokal anestezi altında yapılan kısa bir işlemle gerçekleştirilir. Nadir olarak ilk 6 ay için görülen yan etkileri; kanama, enfeksiyon, şişlik, sertleşme sorunu ve ağrı olarak belirtilmiştir. 

9. Diyafram

Lateksten yapılmış elastik bir aracın rahim ağzına yerleştirilmesiyle gebelikten korunma sağlanabilir. Emziren annelerin bu yöntemi kullanmalarında hiçbir sakınca yoktur. Diyafram, hormon ilaçları almak istemeyen kadınlar için kolay ve tekrar kullanılabilme özellikleri nedeniyle tercih sebebidir. Rahim içine yerleştirilen diyafram, spermlerin yumurtayı döllemesini engeller. Doğru kullanımda % 94 etkilidir. 

10. Prezervatif (Kondom)

En yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemi olan kondom, penisin üzerine geçirilen şeffaf ve ince, lateks malzemeden üretilmiş bir araçtır. Bu anlamda lateks alerjisi olanların mutlaka polizopren prezervatifleri kullanması önerilir. Su geçirmeyen özelliği ve dayanıklılığı sayesinde doğum kontrolü ve cinsel hastalıklara karşı koruyucu amaçlarla kullanılabilir. Prezervatif çeşitleri ürün kategorisi bölümünü Gizligelsin.com sitemiz sayfasını tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir