Erken Boşalma Sebebi? Erken Boşalma Tedavileri

Erken Boşalma Sorunu ve Tedavisi Blog - Gizligelsin

Erken Boşalma Sebebi? Erken Boşalma Tedavileri ve Psikolojik Sebepleri. Erken Boşalıyorum ne yapabilirim? konu ile ilgili detaylı inceleme Gizligelsin blog köşesinde yer alan bu yazımızda yer verilmiştir.

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma (PE), cinsel istekliliğin vajinal penetrasyondan önce, sonra veya kısa bir süre sonra, minimal gönüllü kontrol ile kişinin isteğinden önce meydana geldiği bir durumdur. Erkek cinsel işlev bozukluğunun en yaygın şeklidir. “Hızlı” boşalmaerken” boşalmadan daha temel bir terim olabilir.

Erken boşalma erkekler için en yaygın cinsel sorundur. Boşalma üzerinde bir kontrol eksikliğidir, bu nedenle genellikle erkek veya partnerinin istediği kadar erken olur ve bir veya iki ortak için sıkıntıya neden olabilmektedir. 

Bazı erkekler ön sevişme başlar başlamaz boşalır. Diğerleri penislerini sokmaya çalıştıklarında kontrolü kaybederken, bazıları penetrasyondan sonra çok çabuk boşalır. Durum ne olursa olsun, erken boşalma sıkıntıya neden olabilir ve erkek ve eşi arasında gerginlik yaratabilir.

Bazı erkekler ilk cinsel deneyimleri (ömür boyu) zamanından önce boşalır, diğerlerinde ise normal cinsel aktivite (edinilmiş) döneminden sonra gelişir. Boşalma üzerindeki kontrolün zaman zaman kaybedilmesi normaldir. Erken boşalma sadece sık sık meydana gelirse bir sorundur. Çoğu erkek bazen orgazma istediklerinden daha erken ulaşır. Örneğin, bir erkeğin ilk kez seks yaptığında hızla boşalması yaygındır. Bir erkeğin uzun süredir boşalmaması da yaygındır. Zaman zaman kontrol kaybı, erkeğin cinsel bir sorunu olduğu anlamına gelmez. 

Erken boşalma nedenleri

Geçmişte, erken boşalmanın tamamen psikolojik olduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte, şimdi bazı erkeklerin (özellikle ömür boyu erken boşalma olanların) beyin merkezlerinde bu işlevi kontrol eden kimyasal dengesizliğe sahip olduğu düşünülmektedir (buna nörobiyolojik neden denir). Bu da performans kaygısı gibi ilişkili psikolojik sorunlara yol açabilir.

Edinilmiş erken boşalma, aşağıdaki gibi psikolojik faktörlerden kaynaklanabilir:

 • Depresyon veya anksiyete, özellikle performans hakkında
 • Cinsel bir eş tarafından reddedilme konusunda endişeli hissetmek
 • Başarısızlık beklemek
 • Çocuklukta olumsuz cinsel deneyimler
 • Dini inançlar
 • Stres
 • İlişki içindeki sorunlar.
Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Erken boşalma tedavisi

Bir doktordan veya seks terapistinden erken boşalma için yardım almak iyi bir fikirdir. Erken boşalma tedavileri, nedene ve yaşam boyu veya edinilmiş erken boşalmaya bağlı olarak değişecektir. Tedaviler şunları içerir: 

 • davranışsal teknikler – bunlar Semans ‘stop-start’ tekniğini ve Masters ve Johnson ‘squeeze’ tekniğini içerir 
  • Semans tekniği, boşalma öncesi hisleri kontrol etmeyi öğrenmeyi içerir. Fikir, tekrar tekrar boşalmaya yaklaşmak, sonra durmak ve dinlenmek. Bunu yeterince sık yaparsanız, ‘geri dönüşü olmayan noktanızı’ tanımayı öğreneceksiniz.
  • Masters ve Johnson tekniği (ünlü seks araştırmacıları tarafından adlandırılmıştır), boşalma dürtüsünü azaltmak için boşalmadan hemen önce penisin ucunun sıkılmasını içerir. Bu egzersizler tek başına veya bir partnerle yapılabilir
 • Kegel egzersizleri – bu egzersizler pelvik tabanı güçlendirmek için tasarlanmıştır. Pelvik tabanınızın kaslarını tanımlamak için, orta akışta idrar yapmayı bırakın. Mesaneniz boşken pratik yapmanız gereken eylem budur. Kasları sıkıca büzün ve 10 saniye tutun. Günde üç kez 10 kez tekrarlayın
 • Psikoterapi ve danışmanlık – deneyimli bir seks terapistinin rehberliğinde, seks hakkındaki altta yatan endişeler araştırılabilir ve hafifletilebilir.
 • Penil hissi azaltmak – penil hissi azaltmak için lokal anestezik spreyler ve kremler kullanılabilir ve cinsel ilişkiden 30 dakika önce uygulanmalıdır. Eşiniz tarafından emilmesini önlemek için bu tedavileri prezervatifle kullanın. İki prezervatif kullanmak da hissi azaltmaya yardımcı olabilir. Bu alanla ilgili detaylı bilgilere Gizligelsin ürün kategorisi olan Erkeklere Özel Geciktirici Ürünler Kategorisinden ulaşabilirsiniz.
 • SSRI’lar (seçici serotonin geri alım inhibitörleri) ve trisiklik antidepresanlar – bu ilaçların bir yan etkisi, depresyonu olan erkeklerde kullanıldığında boşalmayı yavaşlatmaktır. Bu etki erken boşalması olan erkeklerde yardımcı olabilir ve bu ilaçlar danışmanlık ile birlikte kullanılabilir. SSRI almak, azalmış libido (cinsel dürtü), bulantı, terleme, bağırsak rahatsızlığı ve yorgunluk gibi diğer yan etkilere neden olabilir. Erken boşalma için sadece bir SSRI (dapoksetin) onaylanmıştır ve cinsel ilişkiden önce gerektiği gibi alınır

Yasal Hatırlatma: Erken boşalma ile ilgili yukarıda yer verilen tedavi başlıklı içerikler sadece bilgi amaçlı olup, ilaç vb. ürün adı ya da marka yer almamakta olup, uygulama için uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Gizligelsin Editörü

Erken Boşalma Konusu ile İlgili Uzman Görüş Videosu

Aile ve Cinsel Danışmanlık uzmanı tarafından Youtube kanalında yer veridği bilgileri bu konu içerisinde sizlerle paylaşalım. Uzman görüşün konu ile ilgili değerlendirmelerini dinleyerek sizlerde fikir edinebilirsiniz.


GizliGelsin Editörü Erken Boşalma İle İlgili Değerlendirmesi

Erken Boşalma Sorun Olmasın

Erken boşalma özellikle ülkemizde yukarıda nedenlerini belirtiğimiz, Stres ve İlişkide başarılı olur muyum? kaygısı ile ağırlıklı olarak meydana gelmektedir. Özellikle büyük şehirlerde, iş temposu, ekonomik sorunlar ve beyin yorgunluğu erken boşalmaya neden olan büyük etkenlerden biridir. Cinsel ilişkiye hazırlanırken mutlaka beyninizi boşaltmanız erken boşalma problemini büyük ölçüde ortadan kaldırabilmektedir.

Diğer bir konu ise Psikoloji ve partnerinizle olan uyumunuz…

Cinsel birlikteliğe hazırlanırken o anki psikolojiniz, partnerinizle olan iletişim ve uyumunuz, cinsel ilişki periyotlarınız da erken boşalma sebeplerinden biri olabilmektedir. Bu noktada ilişkiden önce sohbet, aktivite, doğru ve pozitif iletişim kurma, tartışmadan uzak bir diyalog son derece önemlidir.


Erken Boşalmaya Karşı Geciktirici Sprey ve Kremler

Erken Boşalmaktan Korkmayın!

Mutlu bir cinsel birliktelik için erken boşalmadan korkmayın

Erken boşalmanın sebeplerinden biri de erken boşalma ve ereksiyon endişesi. Bu endişeleri bir kenara bırakıp, çift olarak daha mutlu bir cinsel birliktelik nasıl olur? ona odaklanıp, işi akışına bırakmalıdır. Cinsel birliktelik ilk boşalma ile kesinlikle sonlandırılmamalı ve devam edilmelidir.

Sizde Değerlendirme ve Sorularınızı “Erken Boşalma Sebebi? Erken Boşalma Tedavileri” Konusu altında ki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir